Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color

الکترودهای جوشکاری

مفتولهای جوشکاری

پودر و سیم زیرپودری

سنگهای برش و سایش

سنگهای برش آهن

الکترود آما 1094NIFe

AMA 1094nife

AWS/ASME SFA - 5.15 : E Ni-Fe

خواص و کاربرد:

الکترود نیکل – آهن که برای جوشکاری چدن و اتصال چدن به فولاد بکار می‌رود. فلز جوش آن ضریب انبساط حرارتی کمی دارد از اینرو انقباض کمی خواهد داشت. فلز جوش این الکترود استحکام بالاتری نسبت به فلز جوش الکترود نیکلی خالص دارد و از این جهت برای اتصال چدن نشکن، چدن چکش‌خوار سفید و سیاه و چدن نشکن اوستنیتی و یا برای اتصال مواد مذکور به فولاد، مس و آلیاژهای نیکل ترجیح داده می‌شود. این الکترود قوس پایدار داشته و فلز جوش آن قابل ماشینکاری می‌باشد.

ترکیبات شیمیایی فلز جوش خالص(درصد):

Fe

Ni

C (گرافیت)

باقیمانده

53

0.5

خواص میکانیکی فلز جوش خالص:

 سختی

 HB 10/3000

ازدیاد طول

A5 (%)

استحکام تسلیم%0/2

  ( N/mm 2 )

استحکام کششی

 ( N/mm 2 )

170

10

300

450

قطر، نوع و مقدار جریان:

 

 

جریان مستقیم قطب معکوس و جریان متناوب

قطر الکترود (میلیمتر)

طول الکترود (میلیمتر)

جریان مورد توصیه (آمپر)

2.5

250

50 – 80

3.25

350

80 – 110

4

350

110 – 150

حالات جوشکاری:

تخت، افقی، بالاسر

موارد مصرف:

چدن نشکن، چدن چکش‌خوار سفید و سیاه، چدن نشکن اوستنیتی، اتصال چدن به فولاد.

ملاحظات:

جوشکاری چدن به علت تفاوت آن با فولاد در مقدار زیاد کربن، فسفر و سیلیسیم و همچنین به علت عدم حالت ارتجاعی آن، اغلب دچار اشکالاتی می‌گردد. توصیه می‌شود قبل از جوشکاری، سطح خارجی از رنگ، روغن، زنگ و سایر ناپاکی‌ها تمیز گردد. ترک‌هایی که ممکن است در اثر تنشهای حرارتی چدن یا انقباض گرده جوش پیدا شوند با جوشکاری‌های فاصله‌دار و چندین مرتبه قطع کار می‌توانند برطرف گردند.

چکش زدن آرام بر روی گرده‌هایی بطول 2 سانتیمتر، بلافاصله پس از جوشکاری مفید است. قطعه کار در محل جوش به هیچ‌وجه نباید از حدود تحمل دست گرم‌تر شود. بطور کلی باید با کمترین شدت جریان و بدون حرکت موجی و گرده‌های نازک کار کرد. چنانجه خطر گرم‌شدن محل جوش پیش آید باید جوشکاری را قطع نمود. به هیچ عنوان نباید با سردکردن ناگهانی یا در جریان هوا قراردادن قطعه (مثلاً دمیدن هوای فشرده) سردشدن آن را تسریع نمود. بلکه قطعه چدنی باید کاملاً از جریان هوا حفظ گردد. در صورت نیاز به پیشگرم قطعه، می‌توان تا حداکثر 300 درجه سانتیگراد پیشگرم نمود.

طراحی شده توسط سعید بزرگ زاده